sobota, 7 marca 2015

Terminy obowiązujące przedsiębiorcę

Zbliża się termin opłacenia składki ZUS za luty. To dobra okazja do uporządkowania wszystkich terminów obowiązujących drobnego przedsiębiorcę:

 • 1 stycznia należy sporządzić remanent początkowy (pierwszy remanent powinien być zrobiony w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej);
 • do 10 dnia każdego miesiąca należy zapłacić składki ZUS za miesiąc poprzedni, np. do 10 marca składki za luty (gdybym zatrudniał pracowników, to do 15 dnia każdego miesiąca);
 • do 20 stycznia, kwietnia, lipca i października płacimy zaliczkę na podatek dochodowy za ostatni kwartał (przy rozliczeniu kwartalnym);
 • do 20 dnia każdego miesiąca powinniśmy wydrukować zapisy z komputerowej księgi przychodów i rozchodów za miesiąc poprzedni;
 • do 30 kwietnia składamy roczne rozliczenie podatku dochodowego i ewentualnie wpłacamy należną kwotę na konto US;
 • 31 grudnia należy sporządzić remanent końcowy;
 • na szczęście nie ma terminów dotyczących GUS - sprawozdania wypełniamy tylko na pisemne wezwanie.
Następnym razem pokażę przykładowe zapisy w KPiR.

27 komentarzy:

 1. Bardzo fajny blog, trzymam kciuki za Ciebie i Twoją nową firmę, sama planuję otwarcie własnej działalności, więc na pewno będę czytać każdy następny wpis :).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Terminy to wielka zmora wszystkich przedsiębiorców :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Ile to razy nie z premedytacją zapominało się o bardzo podstawowych datach ;). Miło, że autor zrobił tutaj taką ściągę.

   Usuń
 3. Mimo wszystko za dużo tej biurokracji

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis. Niedawno założyłem firmę i wciąż się uczę jak ją prowadzić, więc wszystkie wskazówki są dla mnie bardzo cenne. Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna ściąga, przyda się każdej osobie prowadzącej własną działalność:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy artykuł :) Fajnie by było zobaczyć post o możliwościach eksportu swoich towarów poza granicę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto pamiętać również czym jest ryczałt ewidencjonowany, wielu ludzi zapomina, jaki ogromny wpływ ma on na działalność firmy. Nierozgarnięcie się w dziedzinie księgowości może być szkodliwe, a tego chyba nie chce nikt.

   Usuń
 7. Witaj, bardzo podoba mi się Twój blog, jest naprawdę interesujący ale przede wszystkim odpowiada na nurtujące mnie pytania dotyczące biznesu, własnej działalności itd.
  Widzę, jak ogromną masz wiedzę na te tematy, oby tak dalej :)
  Chciałabym dopytać Cię ewentualnie Twoich czytelników o pewną kwestię, otóż jestem zmuszona wziąć szybki kredyt, mam teraz bardzo dużo wydatków, w tym również związanych właśnie z własną firmą. Nie chcę brać nie wiadomo jak dużej sumy więc nie chciałam się zdecydować na tradycyjny bankowy kredyt.
  Przeglądając różne oferty internetowe/ strony natrafiłam na https://www.euroloan.pl/
  Co sądzisz o takiej opcji pożyczki? Czy Ty słyszałeś może kiedyś o takiej firmie? Liczę na wszelkie możliwe rady w tym temacie. Pozdrawiam serdecznie. Emma :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super post! Dopiero zaczynam prowadzić własną firmę, więc taki wykaz terminów bardzo mi się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jako, że ktoś wspominał tutaj o jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Osobiście proponuję zajrzeć do informacji w internecie. Pierwsza z brzegu jaką znalazłem https://www.ifirma.pl/ceidg/wa/Poradnik/coToJestJednoosobowaDG. Proszę :) Mam nadzieję, że okaże się przydatna dla rozwiania wszelkich wątpliwości.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cześć Wam, jestem zachwycona Twoją stroną jest naprawdę ciekawa i to jak na wielu gałęziach biznesowych się znasz. Ja też chciałbym się Ciebie doradzić w pewnej ważnej dla mnie sprawie a mianowicie organizacji. Nie chcę się chwalić jednakże założyłem tą firmę dopiero rok temu a rozwija się naprawdę w szybkim tempie, stąd też chciałbym skorzystać z czyjejś pomocy aby trochę odciążyć siebie i nie spędzać 24h w firmie. Przeglądając różne strony natrafiłem na https://www.ingksiegowosc.pl/o-usludze Czy ktoś z Was korzystał z takiej formy pomocy? Do tej pory wszystkim zajmowałem się ja , ale stwierdziłem, że dalej tak nie wytrzymam. Liczę na rady i wskazówki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja z ksiegowością problemu nie miałam, jednak problem miałam na późniejszym etapie działalności, a chodzi przede wszystkim o przeprowadzenie fuzji, z pomoca przyszedł mi http://blueoak.pl/uslugi/fuzje_przejecia

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeśli chodzi o rozwiązania dla firm to mogę polecić jeden naprawdę świetny system dynamics ax. Sama z niego u siebie korzystam i muszę przyznać, że mimo pierwszych obaw naprawdę świetnie się sprawdza. Bardzo pomaga w zarządzaniu różnymi procesami w firmie, także tymi związanymi z finansami.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dla małych i średnich firm rozliczanie spraw księgowych może okazać się korzystne w formie małej księgowości. Robię to z pomocą programu od iFirmy i jestem naprawdę zadowolona, nie ma mowy o bałaganie w papierach. Polecam serdecznie https://www.ifirma.pl/!

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny pomysł na wpis! Muszę sobie zapisać gdzieś te informacje, bo zawsze muszę w ostatnim terminie się ocknąć, że czegoś nie zrobiłam.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Czy te terminy są dalej aktualne? Czy przez ostatnie lata coś się zmieniło?

  OdpowiedzUsuń
 16. Agencja reklamy Lublin to miejsce, które zapewni każdej firmie pomoc w tworzeniu skutecznych kampanii. Takie usługi sprawdzają się przy rozwijaniu oraz promowaniu swoich produktów.
  agencja reklamy lublin

  OdpowiedzUsuń
 17. Cóż, może wdrożenia erp w Anegis darmowe nie są, ale z pewnością dodają Twojej firmie nowej jakości w zarządzaniu zasobami - każdego rodzaju, począwszy od pracowników, relacje z klientem, nawet po planowanie produkcji. Dowiedz się więcej, bo naprawdę warto :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Hej, mógłbyś się może wypowiedzieć na temat firmy http://jezak.pl/en/services/? Szukam różnych informacji, bo słyszałam, że warto nawiązać z nimi współpracę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Przy zakładaniu własnej firmy trzeba też pamiętać o skutecznej reklamie, np. poprzez długopisy reklamowe z nadrukiem. Bez tego firma może nie odnieść zakładanego sukcesu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Hej, a gdzie drukujesz ulotki firmowe? Masz jakiś druk wrocław godny polecenia?

  OdpowiedzUsuń
 21. Gdzie kupujesz wyposażenie dla firmy? Kasy fiskalne, terminale płatnicze albo tego typu rzeczy? tutaj znajdziesz bardzo ciekawe propozycje ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Sporo terminów, ciężko je wszystkie z pamiętać dlatego dzięki za ściągę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo przydatny poradnik szczególnie dla osób, które zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem firmy. Sam do pewnego czasu nie wiedziałem, że całą rejestrację można wykonać zdalnie. W ten sposób na pewno zaoszczędzimy dużo czasu, ponieważ czasami trzeba czekać w długich kolejkach. Oby więcej takich poradników, które przydadzą się każdej osobie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetna ściąga! Na pewno się przyda, gdyż dopiero rozkręcam swój biznes i jak zawsze na początku jest sporo wszystkiego...A jeszcze mam terminy z projektów unijnych do dopisania. :)

  OdpowiedzUsuń